2009 KY-SEF WINNERS

Middle School

Animal Sciences
1st Place
Daniel Sedlacek
St. Leo School

Animal Sciences
2nd Place
Mariah Asbury
St. Agnes

Behavioral & Social Sciences
1st Place
Carl Chapman
Lex. Trad. Magnet School

Behavioral & Social Sciences
2nd Place
Meg Olash
St. Francis of Assisi

Biochemistry
1st Place
Tasneem Karim
Newburg Middle School

Biochemistry
2nd Place
Vivek Raj
Meyzeek Middle School

Chemistry
1st Place
Angela Grover
Mary, Queen of Heaven

Chemistry
2nd Place
Lucy Wan
Winburn Middle School

Computer Science
1st Place
Mitali Chitre
Meyzeek Middle School

Computer Science
2nd Place
Sammy Moorin
Meyzeek Middle School

Earth Science
1st Place
Mahika Gupta
Beaumont Middle School

Earth Science
2nd Place
Will Ostertag
St. Francis of Assisi

Energy & Transportation
1st Place
Matthew Russell
Lexington Home School

Energy & Transportation
2nd Place
Sarah Asseff
Newburg Middle School

Engineering
1st Place
Mahati Vavilala
Meyzeek Middle School

Engineering
2nd Place
Joshua Borden
St. Francis of Assisi

Environmental Management
1st Place
Richard Cooper
Morton Middle School

Environmental Management
2nd Place
Szofia Komaromy-Hiller
St. Pius X

Environmental Sciences
1st Place
Monica
McFadden St. Agnes

Environmental Sciences
2nd Place
Aimee Turner
Meyzeek Middle School

Mathematical Sciences
1st Place
Nick Croyle
Mary, Queen of Heaven

Mathematical Sciences
2nd Place
George Anderson
Meyzeek Middle School

Medicine & Health Sciences
1st Place
Bob Jacoby
St. Leo School

Medicine & Health Sciences
2nd Place
Nina Phillips
River Ridge Elementary

Microbiology
1st Place
Adam Farman
Glendover Elementary

Microbiology
2nd Place
Shilpa Subramanian
Meyzeek Middle School

Physics & Astronomy
1st Place
Mitchell Kilgore
SCAPA Bluegrass

Physics & Astronomy
2nd Place
Jessica Weickert
New Haven Elementary

Plant Sciences
1st Place
Kristopher Thieneman
St. Francis of Assisi

Plant Sciences
2nd Place
Lily O’Bryan
St. Pius X

Team
1st Place

Serena Lian
Meyzeek M. S.

Robin Zhao
Meyzeek M. S.

Team
2nd Place

Zoe Brooks-Jeffiers
Spencer Co. Middle School

Danielle Beard
Spencer Co. Middle School

High School Life Science

Animal Sciences
First Place
Curtis Northcutt
Lafayette High School

Animal Sciences
Second Place
Jennifer Janson
Notre Dame Academy

Behavioral & Social Sciences
First Place
Ann Cooper
Lafayette High School

Behavioral & Social Sciences
Second Place
Hannah Schmidt
Notre Dame Academy

Biochemistry
First Place
Joseph Kim
duPont Manual High School

Biochemistry
Second Place
Rohun Kulkarni
duPont Manual High School

Cell & Molecular Biology
First Place
Roshan Palli
Paul Laurence Dunbar H.S.

Cell & Molecular Biology
Second Place
Kelly Del Grosso
Ballard High School

Environmental Management
First Place
Max Allen
duPont Manual High School

Environmental Management
Second Place
John Shockley
Sayre High School

Medicine & Health
First Place
Shray Kapoor
duPont Manual High School

Medicine & Health
Second Place
Suraj Kannan
duPont Manual High School

Microbiology
First Place
Lindsey Hastings
duPont Manual High School

Microbiology
Second Place
Vinay Raj
duPont Manual High School

Plant Sciences
First Place
Alyssa Eliopoulos
Paul Laurence Dunbar H. S.

Plant Sciences
Second Place
Kevin Brand
Ballard High School

High School Physical Science

Chemistry
First Place
Ilya Vinogradov
Paul Laurence Dunbar H. S.

Chemistry
Second Place
Mitchell Purvis
Christian Acad. of Louisville

Computer Science
First Place
Vedant Kumar
duPont Manual High School

Computer Science
Second Place
Oreoluwa Babarinsa
duPont Manual High School

Earth Science
First Place
Sanjana Thota
Ballard High School

Earth Science
Second Place
Alexandra Funk
duPont Manual High School

Energy & Transportation
First Place
Kartik Malhotra
duPont Manual High School

Energy & Transportation
Second Place
Megan Perkins
duPont Manual High School

Engineering Ele. & Mec
First Place
Megan Mercer
Ballard High School

Engineering Ele. & Mec.
Second Place
Matthew Coleman
duPont Manual High School

Engineering Mat. & Bio
First Place
Jayan Hewaparakrama
duPont Manual High School

Engineering Mat. & Bio
Second Place
Katelyn Stenger
Notre Dame Academy

Environmental Sciences
First Place
Shuang (Shelly) Xu
Paul Laurence Dunbar H.S.

Environmental Sciences
Second Place
Priyanka Barve
duPont Manual High School

Mathematical Sciences
First Place
Zachary Branson
duPont Manual High School

Mathematical Sciences
Second Place
Angela Woods
Carroll Co. High School

Physics & Astronomy
First Place
Sophia Mitchell
duPont Manual High School

Physics & Astronomy
Second Place
John Bolander
St. Xavier High School

Team
First Place
Leah
Wilson
duPont Manual High School
Team

Lori
Wilson
duPont Manual High School
Team
Second Place
Anna
Duan
duPont Manual High School
Team

Monali
Haldankar
duPont Manual High School

Best of Fair – Middle School

Middle School Teams

Team
First Place

Serena Lian
Meyzeek M. S.

Robin Zhao
Meyzeek M. S.

Team
Second Place

Zoe Brooks-Jeffiers
Spencer Co. Middle School

Danielle Beard
Spencer Co. Middle School

Middle School Category
Life Sciences

First Place
Kristopher Thieneman
St. Francis of Assisi

Second Place
Daniel Sedlacek
St. Leo

Physical Sciences

First Place
Matthew Russell
Lexington Home School

Second Place
Richard Cooper
Morton M. S.

Best of Fair – High School

High School Teams

Team
First Place

Leah Wilson
duPont Manual High School

Lori Wilson
duPont Manual High School

Team
Second Place

Anna Duan
duPont Manual High School

Monali Haldankar
duPont Manual High School

Physical Science

First Place
Shuang (Shelly) Xu
Paul Laurence Dunbar H.S.

Second Place
Zachary Branson
duPont Manual High School

Third Place
Sanjana Thota
Ballard High School

Life Science

First Place
Curtis Northcutt
Lafayette High School

Second Place
Joseph Kim
duPont Manual High School

Third Place
Shray Kapoor
duPont Manual High School

2013 Award Winners
2012 Award Winners
2011 Award Winners
2010 Award Winners

KEY CONTACT
State Fair Director
Dr. Jason Marion
859-622-9252
june.settle@eku.edu

2009 KY-SEF WINNERS

Middle School

Animal Sciences
1st Place
Daniel Sedlacek
St. Leo School

Animal Sciences
2nd Place
Mariah Asbury
St. Agnes

Behavioral & Social Sciences
1st Place
Carl Chapman
Lex. Trad. Magnet School

Behavioral & Social Sciences
2nd Place
Meg Olash
St. Francis of Assisi

Biochemistry
1st Place
Tasneem Karim
Newburg Middle School

Biochemistry
2nd Place
Vivek Raj
Meyzeek Middle School

Chemistry
1st Place
Angela Grover
Mary, Queen of Heaven

Chemistry
2nd Place
Lucy Wan
Winburn Middle School

Computer Science
1st Place
Mitali Chitre
Meyzeek Middle School

Computer Science
2nd Place
Sammy Moorin
Meyzeek Middle School

Earth Science
1st Place
Mahika Gupta
Beaumont Middle School

Earth Science
2nd Place
Will Ostertag
St. Francis of Assisi

Energy & Transportation
1st Place
Matthew Russell
Lexington Home School

Energy & Transportation
2nd Place
Sarah Asseff
Newburg Middle School

Engineering
1st Place
Mahati Vavilala
Meyzeek Middle School

Engineering
2nd Place
Joshua Borden
St. Francis of Assisi

Environmental Management
1st Place
Richard Cooper
Morton Middle School

Environmental Management
2nd Place
Szofia Komaromy-Hiller
St. Pius X

Environmental Sciences
1st Place
Monica
McFadden St. Agnes

Environmental Sciences
2nd Place
Aimee Turner
Meyzeek Middle School

Mathematical Sciences
1st Place
Nick Croyle
Mary, Queen of Heaven

Mathematical Sciences
2nd Place
George Anderson
Meyzeek Middle School

Medicine & Health Sciences
1st Place
Bob Jacoby
St. Leo School

Medicine & Health Sciences
2nd Place
Nina Phillips
River Ridge Elementary

Microbiology
1st Place
Adam Farman
Glendover Elementary

Microbiology
2nd Place
Shilpa Subramanian
Meyzeek Middle School

Physics & Astronomy
1st Place
Mitchell Kilgore
SCAPA Bluegrass

Physics & Astronomy
2nd Place
Jessica Weickert
New Haven Elementary

Plant Sciences
1st Place
Kristopher Thieneman
St. Francis of Assisi

Plant Sciences
2nd Place
Lily O’Bryan
St. Pius X

Team
1st Place

Serena Lian
Meyzeek M. S.

Robin Zhao
Meyzeek M. S.

Team
2nd Place

Zoe Brooks-Jeffiers
Spencer Co. Middle School

Danielle Beard
Spencer Co. Middle School

High School Life Science

Animal Sciences
First Place
Curtis Northcutt
Lafayette High School

Animal Sciences
Second Place
Jennifer Janson
Notre Dame Academy

Behavioral & Social Sciences
First Place
Ann Cooper
Lafayette High School

Behavioral & Social Sciences
Second Place
Hannah Schmidt
Notre Dame Academy

Biochemistry
First Place
Joseph Kim
duPont Manual High School

Biochemistry
Second Place
Rohun Kulkarni
duPont Manual High School

Cell & Molecular Biology
First Place
Roshan Palli
Paul Laurence Dunbar H.S.

Cell & Molecular Biology
Second Place
Kelly Del Grosso
Ballard High School

Environmental Management
First Place
Max Allen
duPont Manual High School

Environmental Management
Second Place
John Shockley
Sayre High School

Medicine & Health
First Place
Shray Kapoor
duPont Manual High School

Medicine & Health
Second Place
Suraj Kannan
duPont Manual High School

Microbiology
First Place
Lindsey Hastings
duPont Manual High School

Microbiology
Second Place
Vinay Raj
duPont Manual High School

Plant Sciences
First Place
Alyssa Eliopoulos
Paul Laurence Dunbar H. S.

Plant Sciences
Second Place
Kevin Brand
Ballard High School

High School Physical Science

Chemistry
First Place
Ilya Vinogradov
Paul Laurence Dunbar H. S.

Chemistry
Second Place
Mitchell Purvis
Christian Acad. of Louisville

Computer Science
First Place
Vedant Kumar
duPont Manual High School

Computer Science
Second Place
Oreoluwa Babarinsa
duPont Manual High School

Earth Science
First Place
Sanjana Thota
Ballard High School

Earth Science
Second Place
Alexandra Funk
duPont Manual High School

Energy & Transportation
First Place
Kartik Malhotra
duPont Manual High School

Energy & Transportation
Second Place
Megan Perkins
duPont Manual High School

Engineering Ele. & Mec
First Place
Megan Mercer
Ballard High School

Engineering Ele. & Mec.
Second Place
Matthew Coleman
duPont Manual High School

Engineering Mat. & Bio
First Place
Jayan Hewaparakrama
duPont Manual High School

Engineering Mat. & Bio
Second Place
Katelyn Stenger
Notre Dame Academy

Environmental Sciences
First Place
Shuang (Shelly) Xu
Paul Laurence Dunbar H.S.

Environmental Sciences
Second Place
Priyanka Barve
duPont Manual High School

Mathematical Sciences
First Place
Zachary Branson
duPont Manual High School

Mathematical Sciences
Second Place
Angela Woods
Carroll Co. High School

Physics & Astronomy
First Place
Sophia Mitchell
duPont Manual High School

Physics & Astronomy
Second Place
John Bolander
St. Xavier High School

Team
First Place
Leah
Wilson
duPont Manual High School
Team

Lori
Wilson
duPont Manual High School
Team
Second Place
Anna
Duan
duPont Manual High School
Team

Monali
Haldankar
duPont Manual High School

Best of Fair – Middle School

Middle School Teams

Team
First Place

Serena Lian
Meyzeek M. S.

Robin Zhao
Meyzeek M. S.

Team
Second Place

Zoe Brooks-Jeffiers
Spencer Co. Middle School

Danielle Beard
Spencer Co. Middle School

Middle School Category
Life Sciences

First Place
Kristopher Thieneman
St. Francis of Assisi

Second Place
Daniel Sedlacek
St. Leo

Physical Sciences

First Place
Matthew Russell
Lexington Home School

Second Place
Richard Cooper
Morton M. S.

Best of Fair – High School

High School Teams

Team
First Place

Leah Wilson
duPont Manual High School

Lori Wilson
duPont Manual High School

Team
Second Place

Anna Duan
duPont Manual High School

Monali Haldankar
duPont Manual High School

Physical Science

First Place
Shuang (Shelly) Xu
Paul Laurence Dunbar H.S.

Second Place
Zachary Branson
duPont Manual High School

Third Place
Sanjana Thota
Ballard High School

Life Science

First Place
Curtis Northcutt
Lafayette High School

Second Place
Joseph Kim
duPont Manual High School

Third Place
Shray Kapoor
duPont Manual High School

2013 Award Winners
2012 Award Winners
2011 Award Winners
2010 Award Winners

© 2014 Kentucky Science & Engineering Fair.