2021 KY-SEF AWARD WINNERS

Kentucky Science & Engineering Fair – Category Awards – Middle School

Animal Sciences
3rd Place
Adaline Dillon/Kariuki – Flour or No Flour?
2nd Place
Jacob Mulvihill – The Effect of COVID-19 on Gorilla Behavior
1st Place
Olive Zitzer – The Effect of Sucralose on Minnows

Behavioral and Social Sciences
3rd Place
Katherine Haynes – I Got It From My Mama
2nd Place
Kalp Poladia – Effect of Meditation and Exercise
1st Place
Thomas Kang – The Effects of On-topic versus Off-topic Communication on Reaction Time

Biochemistry
4th Place
Ella Kruze – Keeping it Clean
3rd Place
Chloe Evans – Rot or Not?
2nd Place
Agnes Loeser – Discovering the Effects of Ragweed on Amylase
1st Place
Ellery Reynolds – Exploring and Remediating Vinyl Flooring Genotoxicity With Kentucky Plant Extracts

Biomedical Engineering
4th Place
Laura Petruska – Comparing Different Hydrogels to Make Axonal Conduits
3rd Place
Madeline Rugg – What Mask Works Best?
2nd Place
Maryam Alsaadi – The Effect of Beehive Wax Frame on the Human Brain While Sleeping
1st Place
Tejaswin Gontla & Yash Pathak – Preventing Wheelchair Injuries by utilizing sensors to notify 911

Biomedical and Health Sciences
3rd Place
Vivien Englund – Effect of Blueberries on Children’s Short- Term Memory
2nd Place
Leah Niemann – Exploring Neurotoxin Shed and Neuroprotective Treatment
1st Place
Sivani Babu – Will the oligodynamic effect on Gold protect you from bacteria?

Cellular and Molecular Biology
4th Place
Nick Rodino – Using CBD Oil to Reduce Free Radicals and Prevent Cell Damage
3rd Place
Srishti Nigotra – Exosomes as Intercellular Signaling Organelles Involved in Health and Disease
2nd Place
Hayden Ramsey – Carpet Stain Protector; Source of Stem Cell DIsfunction in Children?
1st Place
Emerson Wyatt – The Potential Synergistic Effects of Rose and Umibudo on a Representation of Cancer

Chemistry
3rd Place
Maxwell Holtgrave – EXPLORING THE DURABILITY OF COOKING OILS
2nd Place
Liam Amick – Exploring the Creation of Sodium Lauryl Sulfate Remediation Products
1st Place
Kate DeHoag – Bath Fizzy Crisis 2.0

Computational Biology and Bioinformatics
3rd Place
Jacob Holtgrave – EXPLORING LATERALITY OF CANCER ON DIFFERNET PARTS OF THE FACE WHILE DRIVING
2nd Place
Jason Millard – Exploring Differences in Gene Expression of Lung Cancer
1st Place
Aishwarya Ramasamy – Computational Simulation of Brain Activity During Sleep

Earth and Environmental Science
4th Place
Patrick Ernst – Pure…But for How Long?
3rd Place
Rebecca White – Shellfish in the sea, are they poisoning me?
2nd Place
Alice Vella – Microfibers and Their Impact On Soil Dynamics
1st Place
Karthika Hariprasad – Environment Friendly Disposable Gloves

Embedded Systems
3rd Place
Annabelle Chernov – How can recognition AI be used in everyday life?
2nd Place
Fahmeeda Mohammad – RFID Readers – Protect Your ID Card from Theft
1st Place
Rihaan Kapoor – A Functional COVID-19 Mask Which Monitors and Predicts Illness

Energy: Sustainable Materials and Design
4th Place
Saanvi Arora – Motion Powered Generator
3rd Place
Mihira Sumanasekera – Conversion of waste heat into electricity using a thermoelectric device.
2nd Place
Ifrah Shaik – Mud Power – Discover Sustainable Energy from Mud Using MFC
1st Place
Annika Chadha – Production of Hydrogen as a clean energy source through electrolysis of water using different battery sources and designing an organic solar battery

Engineering Mechanics
3rd Place
Deepika Koripelli – Coefficient of Friction Analysis
2nd Place
Mason Nunn – Exploring the Affects of Liquid Density on Earthquake Remediation.
1st Place
Connor DeVore – Magnets and Motors

Environmental Engineering
4th Place
Erin Cooley – Underground Water Flow
3rd Place
Julia Keeney – LRSEF 2021 – Virtual Fair – Middle School Exploring Carbon Scrubbing with Different Materials
2nd Place
Josie Dunn – Textile Dye Remediation Using Fish Bones
1st Place
Arjun Nalladimma – Minerals in Water

Materials Science
3rd Place
Vallabh Ramesh – Best Construction Material for Decks
2nd Place
Sophie Fabing – Creating a Photothermal Coating using Carbonized Biomaterials
1st Place
Sri Sumukh Vulava – Structural performance of 3D printed parts based on material, infill, and print orientation

Mathematics
3rd Place
Gus Reinhart – Mathematical Analysis of Covid-19 Positive Case Data Using the Fibonacci Sequence
2nd Place
Max Longmeyer – Fractal Analysis of Lightning Strikes: Same Storm vs. Same Terrain Arjun Sharma – Analysis of Covid-19 Data Sets to Find Fake Reporting in Different Countries
1st Place
Justin Huang – Bifurcations in a Hybrid Population Model with Discrete and Continuous Growth

Microbiology
4th Place
Neil Patil – The Mouthwash Wars: Which Mouthwash is the Most Effective Disinfectant for Toothbrushes?
3rd Place
Aubrey Higginbotham – Does CBD Oil Have Antibacterial Properties?
2nd Place
Mary Ballantine – Ohio River Water: Creating a Selective Environment for Pathogenic Bacteria
1st Place
Lucy Teng – The effects of SARS-CoV2 non-structural proteins on cytokine induction

Physics and Astronomy
4th Place
Samyukta Garapati & Nishita Chaduvula – Which Drink is Chillin’?
3rd Place
James Rodgers – It’s Not Rocket Science
2nd Place
Alex Kelly – The truth in advertising
1st Place
Penelope Harris – Exploring How Weathering and Temperature Affect the Performance of Golf Balls

Plant Sciences
4th Place
Allison Dilbert – It’s Electric
3rd Place
Griffin Siebert – Wake me up before you grow, grow; The effect of coffee grounds on acidic plants’ germination
2nd Place
Iris Apple – Exploring Auditory, Learning, and Memory in Plants
1st Place
Lila Harris – Radiant Plants

Robotics and Intelligent Machines
3rd Place
Vishal Vedapuri – Smart Health Check
2nd Place
Jilly Choi – Designing Synergetic Swarm Robots for use in Real World Applications
1st Place
Kate Hastings – Seeing Through the Mist: Computerized Detection of Obscured Faces

Systems Software
3rd Place
Manit Gupta – Smartization – Make any Home Appliance Smart
2nd Place
Louie Murr – Using AI to Improve Students Attentiveness In Online Learning
1st Place
Shazia Shaik – Driver Drowsiness Detection and Alarm System

Translational Medical Science
2nd Place
Charlotte Connally – Kentucky Native Plant Mugwort Extract and Magnets: Adjunct Cancer Therapy
1st Place
Drew Ashley – Airflow Modeling: The Removal of COVID-19 in Classrooms

Kentucky Science & Engineering Fair – High School

Animal Sciences
3rd Place
Andrew Bumps – How Cognitive and Social Capacities Differ in Different Shark Species, and How these Capacities Impact Each Species’ Interactions with Humans
2nd Place
Hannah Cease – Effect of Temperature on Reproduction Rates of White Spotted Assassin Beetles
1st Place
McKenna Sun – The Effects of Dietary Inulin Supplementation on Chronic Symptoms after Mild Traumatic Brain Injury

Behavioral and Social Sciences
3rd Place
Wenbo Fan – Correlations Between Parental Involvement and Psychological Control with Student Educational Achievement
2nd Place
Keeley James – What Relationship Exists Between Wet Bulb Globe Temperature and Men’s and Women’s Olympic Marathon Performance? Analysis of Men’s and Women’s Olympic Marathon Finishing Times from 1996-2016
1st Place
Kaylynn Li – The Effects of Reducing Instrumental Background Music’s Range on Musicians’ Short-Term Memory in the US

Biochemistry
4th Place
Morgan Lewis – Some Like It Hot: Endotherms vs. Ectotherms
3rd Place
Aliyah Allen – How does the ph of different additives affect the preservation of fruit?
2nd Place
Krish Gupta – Plasticizers: The Effects of Phthalates (DEHP) vs. Biological Substitute (DOTP) on Aquatic Biota
1st Place
Anirudh Gundapantula – The effect of PFAs on human health

Biomedical Engineering
4th Place
Krithik Nadimpally – Can a Microbial Fuel cell Produce Enough electricity to Power a Light Bulb
3rd Place
Ben Mcnamee,Ryan Varney – Synthesis of carbon based quantum dots using bottom up and top down methods
2nd Place
Swetha Senthilnathan – Designing a Wearable Posture Detector Belt to Prevent Lower Back Pain
1st Place
Varun Chandrashekhar – SpeakUp: A Machine Learning Based Speech Aid to Enable Real – Time Silent Communication for the Paralyzed, by Translating Neuromuscular EMG signals to Speech

Biomedical and Health Sciences
4th Place
Nyasha Musoni – Epigenetic Impacts on Genetic Stability and the Connection to Colorectal Cancer
3rd Place
Bhanusri Satyavolu – Xylose as an Alternative Sugar for Diabetes
2nd Place
Khushi Arora – Emergence of SARS-CoV2 and its Impact on the Burden of Other Respiratory Viruses
1st Place
Sushruth Muthuluru – To what extent do mutations occur on the gp120 glycoprotein and how does this allow HIV-1 to infect CD4+ (Helper) T-cells?

Cellular and Molecular Biology
3rd Place
Kate Quinn – Atrazine vs. The Motor, Sensory, and Learning Behaviors of Planaria
2nd Place
JoonWoo Park – The Impact of Errors in Alpha-Granule Packaging on Megakaryocyte Development
1st Place
Aditi Kona – Characterization of Insulin-degrading Enzyme: Using Molecular Visualization Systems to Understand Substrate Recognition in Type 2 Diabetes and Alzheimer’s

Chemistry
4th Place
John Mulvihill – Creating Pawpaw Bioplastics
3rd Place
Gia Mendiratta & Taylor Zekoski – Heavy Metal Removal from Industrial Wastewaters
2nd Place
Sai Javvadi – Which Oil is Best to Use to Create a Ferrofluid Capable of Retrieving Microplastics?
1st Place
Lauren Cail – Modification of Sodium Hydroxide Concentration and Additional Stressors in Small Batch Deacetylation of α-Chitin

Computational Biology and Bioinformatics
3rd Place
Samyuktha Jaganathan – Does Brain Region Volume Change in Patients with Dementia?
2nd Place
Dallas Rager – Effects of Mutations in Choline Acetyltransferase (ChAT) that Cause Motor Disorders
1st Place
Ishani Tarkar – Using Deep Learning to Accurately Categorize Respiratory Sounds

Earth and Environmental Science
4th Place
Ana Kothandram – The Impact of Herbicides and Fungicides on Eisenia fetida
3rd Place
Angela Wang – Analyzing Zircons from Magmatic Rocks from the Franklin Mountains to Determine Correlation to Grenville Orogeny or Midcontinent Rift System
2nd Place
Gokul Achaththekoot – The Effect of Quaternary Ammonium Compounds Present in Common Household Cleaners on the Growth of Mealworms
1st Place
Mia Schecter & Phoebe Boylan – The Effects of Hydroponic Farming on Plant Health and Production Costs as Compared to Soil Farming

Embedded Systems
2nd Place
Logan Lewis – Particle Suspension within Light Medium
1st Place
Aditi Talegaonkar – Preventing Elevated Indoor Carbon Dioxide Levels Using an Arduino Based IoT System

Energy: Sustainable Materials and Design
4th Place
Juan Carlos Ramos Vega – How can we leave fossil fuels behind?
3rd Place
Jonah Xu – What combination of storage medium and insulator material in solar thermal energy storage is most effective to retain temperature?
2nd Place
Andrew Park – An Algorithm to Estimate Lithium-Ion Battery Lifetime
1st Place
Pranay Midha – Generating Renewable Power by Harvesting Energy in Rainfall

Engineering Mechanics
3rd Place
Richard Lian – Autonomous Radiation Heat Transfer Cooking Device for Microgravity
2nd Place
Natalie Janzaruk – The Effect of Wrapping Space on Pressure Required for Bending in Fiber Reinforced Soft Actuators
1st Place
Kaylise Watson – DECREASING AIRCRAFT TIRE WEAR AND RUBBER DEPOSITS ON RUNWAYS

Environmental Engineering
4th Place
Tania Vergara-Gongora – WAIT!! Can you actually drink that?
3rd Place
Ahmad Ateyeh – Estimating the Effectiveness and Financial Practicality of Deploying a Space Mirror to Combat Climate Change
2nd Place
Elise Avery – The Effect of Recycled Plastic Distribution on the Thermal Conductivity of Bricks
1st Place
Kiera Fehr – Rewriting the Industry

Materials Science
2nd Place
Aidan Clark – The Effect of Boiling Bass Strings on Tone Quality
1st Place
Alan Liao – Simulation of Metalens with Nanostructures Constructed of an Optical Polymer and TiO2

Mathematics
3rd Place
Kayoung Kim – The Effect of External Factors on Baseball
2nd Place
Thomas Ehrenborg – Geometry of the Farey Sequence
1st Place
Shubh Gupta – A Reconceptualization of the asymmetric Multiple Traveling Salesman Problem

Microbiology
4th Place
Mihir Barve – Impact of bile Acid producers
3rd Place
Rahim Kahloon – Which Type of Acne Medication Best Inhibits Bacterial Growth
2nd Place
Samirah Salifu – The Discovery, Analysis, and Characterization of Novel Mycobacteriophage PetiteSangsue
1st Place
Veenasravani Pendyala – The Effects of Acetaminophen on components of the Gut Microbiome

Physics and Astronomy
3rd Place
Owen Hartmann – Fluid Dynamics – How Viscosity and Pressure Affect Liquid Flow
2nd Place
Lohith Tummala – The Minimization of Magnetic Field Gradients via the Placement of Specialized Coil Systems
1st Place
James Gonzalez – The Effect of Annealing on Cluster Formations

Plant Sciences
3rd Place
Roshni Ramesh – The Effects of Soil Amendments on Plants
2nd Place
Chancelle Messe – The effect of vibrations on the growth of plants
1st Place
Suchita Tipirneni – Mosaic Madness

Robotics and Intelligent Machines
4th Place
Karishma Arora & Stella Jones – DEVELOPING AN AUTONOMOUS WATER QUALITY INSPECTOR WITH AN ACCESSIBLE DATABASE
3rd Place
Maryam Contractor – Using Optical character recognition, Random Forest, and Logistic Regression to detect symptoms of Major Depressive Disorder in TikTok videos
2nd Place
Shreyas Kar – NextCare: An Intelligent System for the Low-Cost Early Diagnosis and Remote Monitoring of Parkinson’s Disease using Machine Learning, Signal Processing and Wearable Technology
1st Place
Varun Hariprasad – Developing a Novel Autonomous Robot for Cleaning Oil Spills in Water

Systems Software
4th Place
Samuel Smallwood – Smart Home Control
3rd Place
Karthik Nadimpally – Developing an image-based encryption algorithm using javascript
2nd Place
Simon “Nyxian” Harris-Palmer – A Dynamic Neural Network to Execute Long and Short Term Goals in a Strategy Based Game
1st Place
Sai Jeyaprakash – Developing a web-based Convolutional Neural Network based on Supervised Deep Learning for the rapid and accurate diagnosis of Pulmonary Tuberculosis via Chest X-rays

Translational Medical Science
4th Place
Dylan Li – Addressing the Need for Remote Patient Monitoring Applications
3rd Place
Vedika Venkataramanan – The Effect of Over-the-Head Listening Devices on Noise-Induced Hearing Loss (NIHL)
2nd Place
Khalid Rashad – Analyzing Behavioral and Gut Microbial Data to Improve Autism Screening and Diagnosis
1st Place
Robi Bolli – Mechanisms Responsible for the Greater Therapeutic Efficacy of Cardiac Mesenchymal Cells Cultured at Physiologic Oxygen Tension in Mice with Heart Failure Caused by Myocardial Infarction

Special Awards

Association for Women Geoscientists-Certificate
Angela Wang – Analyzing Zircons from Magmatic Rocks from the Franklin Mountains to Determine Correlation to Grenville Orogeny or Midcontinent Rift System

Best of Fair – HS – Life – 1st
Varun Chandrashekhar – SpeakUp: A Machine Learning Based Speech Aid to Enable Real-Time Silent Communication for the Paralyzed, by Translating Neuromuscular EMG signals to Speech

Best of Fair – HS – Life – 2nd
Ishani Tarkar – Using Deep Learning to Accurately Categorize Respiratory Sounds

Best of Fair – HS – Life – 3rd
Robi Bolli – Mechanisms Responsible for the Greater Therapeutic Efficacy of Cardiac Mesenchymal Cells Cultured at Physiologic Oxygen Tension in Mice with Heart Failure Caused by Myocardial Infarction

Best of Fair – HS – Physical – 1st
Aditi Talegaonkar – Preventing Elevated Indoor Carbon Dioxide Levels Using an Arduino Based IoT System

Best of Fair – HS – Physical – 2nd
Pranay Midha – Generating Renewable Power by Harvesting Energy in Rainfall

Best of Fair – HS – Physical – 3rd
Kiera Fehr – Rewriting the Industry

Best of Fair – MS – Life – 1st
Lucy Teng – The effects of SARS-CoV2 non-structural proteins on cytokine induction

Best of Fair – MS – Life – 2nd
Tejaswin Gontla & Yash Pathak – Preventing Wheelchair Injuries by utilizing sensors to notify 911

Best of Fair – MS – Life – 3rd
Thomas Kang – The Effects of On-topic versus Off-topic Communication on Reaction Time

Best of Fair – MS – Physical – 1st
Annika Chadha – Production of Hydrogen as a clean energy source through electrolysis of water using different battery sources and designing an organic solar battery

Best of Fair – MS – Physical – 2nd
Justin Huang – Bifurcations in a Hybrid Population Model with Discrete and Continuous Growth

Best of Fair – MS – Physical – 3rd
Karthika Hariprasad – Environment Friendly Disposable Gloves

Broadcom MASTERS
Liam Amick – Exploring the Creation of Sodium Lauryl Sulfate Remediation Products
Kate DeHoag – Bath Fizzy Crisis 2.0
Connor DeVore – Magnets and Motors
Josie Dunn – Textile Dye Remediation Using Fish Bones
Patrick Ernst – Pure…But for How Long?
Karthika Hariprasad – Environment Friendly Disposable Gloves
Lila Harris – Radiant Plants
Aubrey Higginbotham – Does CBD Oil Have Antibacterial Properties?
Thomas Kang – The Effects of On-topic versus Off-topic Communication on Reaction Time
Agnes Loeser – Discovering the Effects of Ragweed on Amylase
Max Longmeyer – Fractal Analysis of Lightning Strikes: Same Storm vs. Same Terrain
Mason Nunn – Exploring the Affects of Liquid Density on Earthquake Remediation
Aishwarya Ramasamy – Computational Simulation of Brain Activity During Sleep
Ifrah Shaik – Mud Power – Discover Sustainable Energy from Mud Using MFC
Olive Zitzer – The Effect of Sucralose on Minnows

Dr. Barbara Ramey Physical Sciences Award
John Mulvihill – Creating Pawpaw Bioplastics

US Agency for International Development (USAID)
Shazia Shaik – Driver Drowsiness Detection and Alarm System

Amazon-Amazon Innovation Award – 1st HS
Ben Mcnamee & Ryan Varney – 2020 -Synthesis of carbon based quantum dots using bottom up and top down methods

Amazon-Amazon Innovation Award – 1st place MS
Ellery Reynolds – Exploring and Remediating Vinyl Flooring Genotoxicity With Kentucky Plant Extracts

Amazon-Amazon Innovation Award – 2nd place HS
Trenton Hogan – devolping a computer algorithm to buy and sell stocks

Amazon-Amazon Innovation Award – 2nd place MS
Ifrah Shaik – Mud Power – Discover Sustainable Energy from Mud Using MFC

Amazon-Amazon Innovation Award – 3rd place HS
Garrett Ritchie – Silver Bullet For Microbes?

Amazon-Amazon Innovation Award – 3rd place MS
Adaline Dillon/Kariuki – Flour or No Flour?

American Institute of Prof. Geologists
Angela Wang – Analyzing Zircons from Magmatic Rocks from the Franklin Mountains to Determine Correlation to Grenville Orogeny or Midcontinent Rift System

American Meteorological Society
Pranay Midha – Generating Renewable Power by Harvesting Energy in Rainfall

American Psychological Association
Monica Amaya – What effect does traditional vs nontraditional settings have on a student’s mental health?
ASM-ASM Material Education Foundation-Solutions to human sustainability issues
Ben Mcnamee, Ryan Varney – Synthesis of carbon based quantum dots using bottom up and top down methods

Dr. Robert Creek-Dr. Robert Creek Life Sciences Award
Allison Dilbert – It’s Electric

Environmental Protection Agency (EPA)-Environmental Protection Agency (EPA) Projects involving environmental sciences and environmental engineering.
Karthika Hariprasad – Environment Friendly Disposable Gloves
Varun Hariprasad – Developing a Novel Autonomous Robot for Cleaning Oil Spills in Water
Julia Keeney – Exploring Carbon Scrubbing with Different Materials
Gia Mendiratta & Taylor Zekoski – Heavy Metal Removal from Industrial Wastewaters
Alice Vella – Microfibers and Their Impact On Soil Dynamics
Rebecca White – Shellfish in the sea, are they poisoning me?

Mu Alpha Theta Mathematics Honor Society-Mu Alpha Theta Mathematics Award-Certificate Award for the best use of mathematics.
Shubh Gupta – A Reconceptualization of the asymmetric Multiple Traveling Salesman Problem

NASA Earth System Science Award for projects demonstrating insights into Earth’s interconnected spheres, their interactions, and/or change over time
Christopher Nguyen – How the Environment Affects Plant Growth

NOAA-Taking the Pulse of the Planet Award-Projects that reflect changes in climate, weather & water cycle events, commerce & transportation
Karthika Hariprasad – Environment Friendly Disposable Gloves

Office of Naval Research-Navy/Marine Corp Excellence in Research Award-Grades 6 – 8 Awarded to best research in military related work
Annika Chadha – LRSEF 2021 – Production of Hydrogen as a clean energy source through electrolysis of water using different battery sources and designing an organic solar battery
Julia Keeney – Exploring Carbon Scrubbing with Different Materials
Shazia Shaik – Driver Drowsiness Detection and Alarm System

Office of Naval Research-Navy/Marine Corp Excellence in Research Award-Grades 9 – 12 Awarded to best research in military related work
Varun Chandrashekhar – SpeakUp: A Machine Learning Based Speech Aid to Enable Real-Time Silent Communication for the Paralyzed, by Translating Neuromuscular EMG signals to Speech
Sahil Krishnani – Developing Autonomous Drone Hardware and Software Using RPi and Python/SwiftUI
Aditi Talegaonkar – Preventing Elevated Indoor Carbon Dioxide Levels Using an Arduino Based IoT System

Ricoh Americas Corporation-Ricoh Sustainable Development Award 2015-Project that demonstrated the principles and technical innovations that offer the greatest potential for Sustainable Development
Ana Kothandram – The Impact of Herbicides and Fungicides on Eisenia fetida

Society for In Vitro Biology-Certificate of Outstanding Achievement in In Vitro- Restricted to 11th grade student exhibiting in in vitro biology or tissue culture
McKenna Sun – The Effects of Dietary Inulin Supplementation on Chronic Symptoms after Mild Traumatic Brain Injury

The Lemelson Foundation-Lemelson Early Inventor Prize
The Lemelson Early Inventor Prize was designed by the Society for Science & the Public and The Lemelson Foundation to engage and inspire the next generation of inventors, especially emphasizing the critical time that middle school represents in student development. Through this grant, the Society and The Lemelson Foundation aim to highlight young inventors whose projects exemplify the ideals of inventive thinking by identifying a challenge in their community and creating a solution that will improve the lives of others.
Karthika Hariprasad – Environment Friendly Disposable Gloves

U.S. Metric Association-U.S. Metric Association Award
Lohith Tummala – The Minimization of Magnetic Field Gradients via the Placement of Specialized Coil Systems

United States Air Force-U.S Air Force Award – Grades 6 – 8
The award is meant to encourage studies in math, sciences and engineering areas and where possible recognize projects that offer Air Force applicability.
Luke Conway – the effect of tubercles and or extensions on a submarines skin friction
Aishwarya Ramasamy – Computational Simulation of Brain Activity During Sleep

United States Air Force-U.S Air Force Award – Grades 9 – 12
James Gonzalez – The Effect of Annealing on Cluster Formations
Kaylise Watson – DECREASING AIRCRAFT TIRE WEAR AND RUBBER DEPOSITS ON RUNWAYS

US Army-US Army Award
Varun Hariprasad – Developing a Novel Autonomous Robot for Cleaning Oil Spills in Water
Keeley James – What Relationship Exists Between Wet Bulb Globe Temperature and Men’s and Women’s Olympic Marathon Performance? Analysis of Men’s and Women’s Olympic Marathon Finishing Times from 1996-2016
Andrew Park – An Algorithm to Estimate Lithium-Ion Battery Lifetime
Ishani Tarkar – Using Deep Learning to Accurately Categorize Respiratory Sounds
Vedika Venkataramanan – The Effect of Over-the-Head Listening Devices on Noise-Induced Hearing Loss (NIHL)

Water Environment Federation-Stockholm Junior Water Prize- Best water-related research
Karishma Arora & Stella Jones – DEVELOPING AN AUTONOMOUS WATER QUALITY INSPECTOR WITH AN ACCESSIBLE DATABASE
Kiera Fehr – Rewriting the Industry
Varun Hariprasad – Developing a Novel Autonomous Robot for Cleaning Oil Spills in Water

Yale Science & Engineering Association-Yale Science & Engineering Association-Awarded to 11th grade winner in the Computer Science, Engineering, Physics or Chemistry Category.
Sai Jeyaprakash – Developing a web-based Convolutional Neural Network based on Supervised Deep Learning for the rapid and accurate diagnosis of Pulmonary Tuberculosis via Chest X-rays

Please report errors or omissions to june.settle@eku.edu

KEY CONTACT
State Fair Directors
Dr. Jason Marion
June Settle
859-622-1521
june.settle@eku.edu

2021 KY-SEF AWARD WINNERS

Kentucky Science & Engineering Fair – Category Awards – Middle School

Animal Sciences
3rd Place
Adaline Dillon/Kariuki – Flour or No Flour?
2nd Place
Jacob Mulvihill – The Effect of COVID-19 on Gorilla Behavior
1st Place
Olive Zitzer – The Effect of Sucralose on Minnows

Behavioral and Social Sciences
3rd Place
Katherine Haynes – I Got It From My Mama
2nd Place
Kalp Poladia – Effect of Meditation and Exercise
1st Place
Thomas Kang – The Effects of On-topic versus Off-topic Communication on Reaction Time

Biochemistry
4th Place
Ella Kruze – Keeping it Clean
3rd Place
Chloe Evans – Rot or Not?
2nd Place
Agnes Loeser – Discovering the Effects of Ragweed on Amylase
1st Place
Ellery Reynolds – Exploring and Remediating Vinyl Flooring Genotoxicity With Kentucky Plant Extracts

Biomedical Engineering
4th Place
Laura Petruska – Comparing Different Hydrogels to Make Axonal Conduits
3rd Place
Madeline Rugg – What Mask Works Best?
2nd Place
Maryam Alsaadi – The Effect of Beehive Wax Frame on the Human Brain While Sleeping
1st Place
Tejaswin Gontla & Yash Pathak – Preventing Wheelchair Injuries by utilizing sensors to notify 911

Biomedical and Health Sciences
3rd Place
Vivien Englund – Effect of Blueberries on Children’s Short- Term Memory
2nd Place
Leah Niemann – Exploring Neurotoxin Shed and Neuroprotective Treatment
1st Place
Sivani Babu – Will the oligodynamic effect on Gold protect you from bacteria?

Cellular and Molecular Biology
4th Place
Nick Rodino – Using CBD Oil to Reduce Free Radicals and Prevent Cell Damage
3rd Place
Srishti Nigotra – Exosomes as Intercellular Signaling Organelles Involved in Health and Disease
2nd Place
Hayden Ramsey – Carpet Stain Protector; Source of Stem Cell DIsfunction in Children?
1st Place
Emerson Wyatt – The Potential Synergistic Effects of Rose and Umibudo on a Representation of Cancer

Chemistry
3rd Place
Maxwell Holtgrave – EXPLORING THE DURABILITY OF COOKING OILS
2nd Place
Liam Amick – Exploring the Creation of Sodium Lauryl Sulfate Remediation Products
1st Place
Kate DeHoag – Bath Fizzy Crisis 2.0

Computational Biology and Bioinformatics
3rd Place
Jacob Holtgrave – EXPLORING LATERALITY OF CANCER ON DIFFERNET PARTS OF THE FACE WHILE DRIVING
2nd Place
Jason Millard – Exploring Differences in Gene Expression of Lung Cancer
1st Place
Aishwarya Ramasamy – Computational Simulation of Brain Activity During Sleep

Earth and Environmental Science
4th Place
Patrick Ernst – Pure…But for How Long?
3rd Place
Rebecca White – Shellfish in the sea, are they poisoning me?
2nd Place
Alice Vella – Microfibers and Their Impact On Soil Dynamics
1st Place
Karthika Hariprasad – Environment Friendly Disposable Gloves

Embedded Systems
3rd Place
Annabelle Chernov – How can recognition AI be used in everyday life?
2nd Place
Fahmeeda Mohammad – RFID Readers – Protect Your ID Card from Theft
1st Place
Rihaan Kapoor – A Functional COVID-19 Mask Which Monitors and Predicts Illness

Energy: Sustainable Materials and Design
4th Place
Saanvi Arora – Motion Powered Generator
3rd Place
Mihira Sumanasekera – Conversion of waste heat into electricity using a thermoelectric device.
2nd Place
Ifrah Shaik – Mud Power – Discover Sustainable Energy from Mud Using MFC
1st Place
Annika Chadha – Production of Hydrogen as a clean energy source through electrolysis of water using different battery sources and designing an organic solar battery

Engineering Mechanics
3rd Place
Deepika Koripelli – Coefficient of Friction Analysis
2nd Place
Mason Nunn – Exploring the Affects of Liquid Density on Earthquake Remediation.
1st Place
Connor DeVore – Magnets and Motors

Environmental Engineering
4th Place
Erin Cooley – Underground Water Flow
3rd Place
Julia Keeney – LRSEF 2021 – Virtual Fair – Middle School Exploring Carbon Scrubbing with Different Materials
2nd Place
Josie Dunn – Textile Dye Remediation Using Fish Bones
1st Place
Arjun Nalladimma – Minerals in Water

Materials Science
3rd Place
Vallabh Ramesh – Best Construction Material for Decks
2nd Place
Sophie Fabing – Creating a Photothermal Coating using Carbonized Biomaterials
1st Place
Sri Sumukh Vulava – Structural performance of 3D printed parts based on material, infill, and print orientation

Mathematics
3rd Place
Gus Reinhart – Mathematical Analysis of Covid-19 Positive Case Data Using the Fibonacci Sequence
2nd Place
Max Longmeyer – Fractal Analysis of Lightning Strikes: Same Storm vs. Same Terrain Arjun Sharma – Analysis of Covid-19 Data Sets to Find Fake Reporting in Different Countries
1st Place
Justin Huang – Bifurcations in a Hybrid Population Model with Discrete and Continuous Growth

Microbiology
4th Place
Neil Patil – The Mouthwash Wars: Which Mouthwash is the Most Effective Disinfectant for Toothbrushes?
3rd Place
Aubrey Higginbotham – Does CBD Oil Have Antibacterial Properties?
2nd Place
Mary Ballantine – Ohio River Water: Creating a Selective Environment for Pathogenic Bacteria
1st Place
Lucy Teng – The effects of SARS-CoV2 non-structural proteins on cytokine induction

Physics and Astronomy
4th Place
Samyukta Garapati & Nishita Chaduvula – Which Drink is Chillin’?
3rd Place
James Rodgers – It’s Not Rocket Science
2nd Place
Alex Kelly – The truth in advertising
1st Place
Penelope Harris – Exploring How Weathering and Temperature Affect the Performance of Golf Balls

Plant Sciences
4th Place
Allison Dilbert – It’s Electric
3rd Place
Griffin Siebert – Wake me up before you grow, grow; The effect of coffee grounds on acidic plants’ germination
2nd Place
Iris Apple – Exploring Auditory, Learning, and Memory in Plants
1st Place
Lila Harris – Radiant Plants

Robotics and Intelligent Machines
3rd Place
Vishal Vedapuri – Smart Health Check
2nd Place
Jilly Choi – Designing Synergetic Swarm Robots for use in Real World Applications
1st Place
Kate Hastings – Seeing Through the Mist: Computerized Detection of Obscured Faces

Systems Software
3rd Place
Manit Gupta – Smartization – Make any Home Appliance Smart
2nd Place
Louie Murr – Using AI to Improve Students Attentiveness In Online Learning
1st Place
Shazia Shaik – Driver Drowsiness Detection and Alarm System

Translational Medical Science
2nd Place
Charlotte Connally – Kentucky Native Plant Mugwort Extract and Magnets: Adjunct Cancer Therapy
1st Place
Drew Ashley – Airflow Modeling: The Removal of COVID-19 in Classrooms

Kentucky Science & Engineering Fair – High School

Animal Sciences
3rd Place
Andrew Bumps – How Cognitive and Social Capacities Differ in Different Shark Species, and How these Capacities Impact Each Species’ Interactions with Humans
2nd Place
Hannah Cease – Effect of Temperature on Reproduction Rates of White Spotted Assassin Beetles
1st Place
McKenna Sun – The Effects of Dietary Inulin Supplementation on Chronic Symptoms after Mild Traumatic Brain Injury

Behavioral and Social Sciences
3rd Place
Wenbo Fan – Correlations Between Parental Involvement and Psychological Control with Student Educational Achievement
2nd Place
Keeley James – What Relationship Exists Between Wet Bulb Globe Temperature and Men’s and Women’s Olympic Marathon Performance? Analysis of Men’s and Women’s Olympic Marathon Finishing Times from 1996-2016
1st Place
Kaylynn Li – The Effects of Reducing Instrumental Background Music’s Range on Musicians’ Short-Term Memory in the US

Biochemistry
4th Place
Morgan Lewis – Some Like It Hot: Endotherms vs. Ectotherms
3rd Place
Aliyah Allen – How does the ph of different additives affect the preservation of fruit?
2nd Place
Krish Gupta – Plasticizers: The Effects of Phthalates (DEHP) vs. Biological Substitute (DOTP) on Aquatic Biota
1st Place
Anirudh Gundapantula – The effect of PFAs on human health

Biomedical Engineering
4th Place
Krithik Nadimpally – Can a Microbial Fuel cell Produce Enough electricity to Power a Light Bulb
3rd Place
Ben Mcnamee,Ryan Varney – Synthesis of carbon based quantum dots using bottom up and top down methods
2nd Place
Swetha Senthilnathan – Designing a Wearable Posture Detector Belt to Prevent Lower Back Pain
1st Place
Varun Chandrashekhar – SpeakUp: A Machine Learning Based Speech Aid to Enable Real – Time Silent Communication for the Paralyzed, by Translating Neuromuscular EMG signals to Speech

Biomedical and Health Sciences
4th Place
Nyasha Musoni – Epigenetic Impacts on Genetic Stability and the Connection to Colorectal Cancer
3rd Place
Bhanusri Satyavolu – Xylose as an Alternative Sugar for Diabetes
2nd Place
Khushi Arora – Emergence of SARS-CoV2 and its Impact on the Burden of Other Respiratory Viruses
1st Place
Sushruth Muthuluru – To what extent do mutations occur on the gp120 glycoprotein and how does this allow HIV-1 to infect CD4+ (Helper) T-cells?

Cellular and Molecular Biology
3rd Place
Kate Quinn – Atrazine vs. The Motor, Sensory, and Learning Behaviors of Planaria
2nd Place
JoonWoo Park – The Impact of Errors in Alpha-Granule Packaging on Megakaryocyte Development
1st Place
Aditi Kona – Characterization of Insulin-degrading Enzyme: Using Molecular Visualization Systems to Understand Substrate Recognition in Type 2 Diabetes and Alzheimer’s

Chemistry
4th Place
John Mulvihill – Creating Pawpaw Bioplastics
3rd Place
Gia Mendiratta & Taylor Zekoski – Heavy Metal Removal from Industrial Wastewaters
2nd Place
Sai Javvadi – Which Oil is Best to Use to Create a Ferrofluid Capable of Retrieving Microplastics?
1st Place
Lauren Cail – Modification of Sodium Hydroxide Concentration and Additional Stressors in Small Batch Deacetylation of α-Chitin

Computational Biology and Bioinformatics
3rd Place
Samyuktha Jaganathan – Does Brain Region Volume Change in Patients with Dementia?
2nd Place
Dallas Rager – Effects of Mutations in Choline Acetyltransferase (ChAT) that Cause Motor Disorders
1st Place
Ishani Tarkar – Using Deep Learning to Accurately Categorize Respiratory Sounds

Earth and Environmental Science
4th Place
Ana Kothandram – The Impact of Herbicides and Fungicides on Eisenia fetida
3rd Place
Angela Wang – Analyzing Zircons from Magmatic Rocks from the Franklin Mountains to Determine Correlation to Grenville Orogeny or Midcontinent Rift System
2nd Place
Gokul Achaththekoot – The Effect of Quaternary Ammonium Compounds Present in Common Household Cleaners on the Growth of Mealworms
1st Place
Mia Schecter & Phoebe Boylan – The Effects of Hydroponic Farming on Plant Health and Production Costs as Compared to Soil Farming

Embedded Systems
2nd Place
Logan Lewis – Particle Suspension within Light Medium
1st Place
Aditi Talegaonkar – Preventing Elevated Indoor Carbon Dioxide Levels Using an Arduino Based IoT System

Energy: Sustainable Materials and Design
4th Place
Juan Carlos Ramos Vega – How can we leave fossil fuels behind?
3rd Place
Jonah Xu – What combination of storage medium and insulator material in solar thermal energy storage is most effective to retain temperature?
2nd Place
Andrew Park – An Algorithm to Estimate Lithium-Ion Battery Lifetime
1st Place
Pranay Midha – Generating Renewable Power by Harvesting Energy in Rainfall

Engineering Mechanics
3rd Place
Richard Lian – Autonomous Radiation Heat Transfer Cooking Device for Microgravity
2nd Place
Natalie Janzaruk – The Effect of Wrapping Space on Pressure Required for Bending in Fiber Reinforced Soft Actuators
1st Place
Kaylise Watson – DECREASING AIRCRAFT TIRE WEAR AND RUBBER DEPOSITS ON RUNWAYS

Environmental Engineering
4th Place
Tania Vergara-Gongora – WAIT!! Can you actually drink that?
3rd Place
Ahmad Ateyeh – Estimating the Effectiveness and Financial Practicality of Deploying a Space Mirror to Combat Climate Change
2nd Place
Elise Avery – The Effect of Recycled Plastic Distribution on the Thermal Conductivity of Bricks
1st Place
Kiera Fehr – Rewriting the Industry

Materials Science
2nd Place
Aidan Clark – The Effect of Boiling Bass Strings on Tone Quality
1st Place
Alan Liao – Simulation of Metalens with Nanostructures Constructed of an Optical Polymer and TiO2

Mathematics
3rd Place
Kayoung Kim – The Effect of External Factors on Baseball
2nd Place
Thomas Ehrenborg – Geometry of the Farey Sequence
1st Place
Shubh Gupta – A Reconceptualization of the asymmetric Multiple Traveling Salesman Problem

Microbiology
4th Place
Mihir Barve – Impact of bile Acid producers
3rd Place
Rahim Kahloon – Which Type of Acne Medication Best Inhibits Bacterial Growth
2nd Place
Samirah Salifu – The Discovery, Analysis, and Characterization of Novel Mycobacteriophage PetiteSangsue
1st Place
Veenasravani Pendyala – The Effects of Acetaminophen on components of the Gut Microbiome

Physics and Astronomy
3rd Place
Owen Hartmann – Fluid Dynamics – How Viscosity and Pressure Affect Liquid Flow
2nd Place
Lohith Tummala – The Minimization of Magnetic Field Gradients via the Placement of Specialized Coil Systems
1st Place
James Gonzalez – The Effect of Annealing on Cluster Formations

Plant Sciences
3rd Place
Roshni Ramesh – The Effects of Soil Amendments on Plants
2nd Place
Chancelle Messe – The effect of vibrations on the growth of plants
1st Place
Suchita Tipirneni – Mosaic Madness

Robotics and Intelligent Machines
4th Place
Karishma Arora & Stella Jones – DEVELOPING AN AUTONOMOUS WATER QUALITY INSPECTOR WITH AN ACCESSIBLE DATABASE
3rd Place
Maryam Contractor – Using Optical character recognition, Random Forest, and Logistic Regression to detect symptoms of Major Depressive Disorder in TikTok videos
2nd Place
Shreyas Kar – NextCare: An Intelligent System for the Low-Cost Early Diagnosis and Remote Monitoring of Parkinson’s Disease using Machine Learning, Signal Processing and Wearable Technology
1st Place
Varun Hariprasad – Developing a Novel Autonomous Robot for Cleaning Oil Spills in Water

Systems Software
4th Place
Samuel Smallwood – Smart Home Control
3rd Place
Karthik Nadimpally – Developing an image-based encryption algorithm using javascript
2nd Place
Simon “Nyxian” Harris-Palmer – A Dynamic Neural Network to Execute Long and Short Term Goals in a Strategy Based Game
1st Place
Sai Jeyaprakash – Developing a web-based Convolutional Neural Network based on Supervised Deep Learning for the rapid and accurate diagnosis of Pulmonary Tuberculosis via Chest X-rays

Translational Medical Science
4th Place
Dylan Li – Addressing the Need for Remote Patient Monitoring Applications
3rd Place
Vedika Venkataramanan – The Effect of Over-the-Head Listening Devices on Noise-Induced Hearing Loss (NIHL)
2nd Place
Khalid Rashad – Analyzing Behavioral and Gut Microbial Data to Improve Autism Screening and Diagnosis
1st Place
Robi Bolli – Mechanisms Responsible for the Greater Therapeutic Efficacy of Cardiac Mesenchymal Cells Cultured at Physiologic Oxygen Tension in Mice with Heart Failure Caused by Myocardial Infarction

Special Awards

Association for Women Geoscientists-Certificate
Angela Wang – Analyzing Zircons from Magmatic Rocks from the Franklin Mountains to Determine Correlation to Grenville Orogeny or Midcontinent Rift System

Best of Fair – HS – Life – 1st
Varun Chandrashekhar – SpeakUp: A Machine Learning Based Speech Aid to Enable Real-Time Silent Communication for the Paralyzed, by Translating Neuromuscular EMG signals to Speech

Best of Fair – HS – Life – 2nd
Ishani Tarkar – Using Deep Learning to Accurately Categorize Respiratory Sounds

Best of Fair – HS – Life – 3rd
Robi Bolli – Mechanisms Responsible for the Greater Therapeutic Efficacy of Cardiac Mesenchymal Cells Cultured at Physiologic Oxygen Tension in Mice with Heart Failure Caused by Myocardial Infarction

Best of Fair – HS – Physical – 1st
Aditi Talegaonkar – Preventing Elevated Indoor Carbon Dioxide Levels Using an Arduino Based IoT System

Best of Fair – HS – Physical – 2nd
Pranay Midha – Generating Renewable Power by Harvesting Energy in Rainfall

Best of Fair – HS – Physical – 3rd
Kiera Fehr – Rewriting the Industry

Best of Fair – MS – Life – 1st
Lucy Teng – The effects of SARS-CoV2 non-structural proteins on cytokine induction

Best of Fair – MS – Life – 2nd
Tejaswin Gontla & Yash Pathak – Preventing Wheelchair Injuries by utilizing sensors to notify 911

Best of Fair – MS – Life – 3rd
Thomas Kang – The Effects of On-topic versus Off-topic Communication on Reaction Time

Best of Fair – MS – Physical – 1st
Annika Chadha – Production of Hydrogen as a clean energy source through electrolysis of water using different battery sources and designing an organic solar battery

Best of Fair – MS – Physical – 2nd
Justin Huang – Bifurcations in a Hybrid Population Model with Discrete and Continuous Growth

Best of Fair – MS – Physical – 3rd
Karthika Hariprasad – Environment Friendly Disposable Gloves

Broadcom MASTERS
Liam Amick – Exploring the Creation of Sodium Lauryl Sulfate Remediation Products
Kate DeHoag – Bath Fizzy Crisis 2.0
Connor DeVore – Magnets and Motors
Josie Dunn – Textile Dye Remediation Using Fish Bones
Patrick Ernst – Pure…But for How Long?
Karthika Hariprasad – Environment Friendly Disposable Gloves
Lila Harris – Radiant Plants
Aubrey Higginbotham – Does CBD Oil Have Antibacterial Properties?
Thomas Kang – The Effects of On-topic versus Off-topic Communication on Reaction Time
Agnes Loeser – Discovering the Effects of Ragweed on Amylase
Max Longmeyer – Fractal Analysis of Lightning Strikes: Same Storm vs. Same Terrain
Mason Nunn – Exploring the Affects of Liquid Density on Earthquake Remediation
Aishwarya Ramasamy – Computational Simulation of Brain Activity During Sleep
Ifrah Shaik – Mud Power – Discover Sustainable Energy from Mud Using MFC
Olive Zitzer – The Effect of Sucralose on Minnows

Dr. Barbara Ramey Physical Sciences Award
John Mulvihill – Creating Pawpaw Bioplastics

US Agency for International Development (USAID)
Shazia Shaik – Driver Drowsiness Detection and Alarm System

Amazon-Amazon Innovation Award – 1st HS
Ben Mcnamee & Ryan Varney – 2020 -Synthesis of carbon based quantum dots using bottom up and top down methods

Amazon-Amazon Innovation Award – 1st place MS
Ellery Reynolds – Exploring and Remediating Vinyl Flooring Genotoxicity With Kentucky Plant Extracts

Amazon-Amazon Innovation Award – 2nd place HS
Trenton Hogan – devolping a computer algorithm to buy and sell stocks

Amazon-Amazon Innovation Award – 2nd place MS
Ifrah Shaik – Mud Power – Discover Sustainable Energy from Mud Using MFC

Amazon-Amazon Innovation Award – 3rd place HS
Garrett Ritchie – Silver Bullet For Microbes?

Amazon-Amazon Innovation Award – 3rd place MS
Adaline Dillon/Kariuki – Flour or No Flour?

American Institute of Prof. Geologists
Angela Wang – Analyzing Zircons from Magmatic Rocks from the Franklin Mountains to Determine Correlation to Grenville Orogeny or Midcontinent Rift System

American Meteorological Society
Pranay Midha – Generating Renewable Power by Harvesting Energy in Rainfall

American Psychological Association
Monica Amaya – What effect does traditional vs nontraditional settings have on a student’s mental health?
ASM-ASM Material Education Foundation-Solutions to human sustainability issues
Ben Mcnamee, Ryan Varney – Synthesis of carbon based quantum dots using bottom up and top down methods

Dr. Robert Creek-Dr. Robert Creek Life Sciences Award
Allison Dilbert – It’s Electric

Environmental Protection Agency (EPA)-Environmental Protection Agency (EPA) Projects involving environmental sciences and environmental engineering.
Karthika Hariprasad – Environment Friendly Disposable Gloves
Varun Hariprasad – Developing a Novel Autonomous Robot for Cleaning Oil Spills in Water
Julia Keeney – Exploring Carbon Scrubbing with Different Materials
Gia Mendiratta & Taylor Zekoski – Heavy Metal Removal from Industrial Wastewaters
Alice Vella – Microfibers and Their Impact On Soil Dynamics
Rebecca White – Shellfish in the sea, are they poisoning me?

Mu Alpha Theta Mathematics Honor Society-Mu Alpha Theta Mathematics Award-Certificate Award for the best use of mathematics.
Shubh Gupta – A Reconceptualization of the asymmetric Multiple Traveling Salesman Problem

NASA Earth System Science Award for projects demonstrating insights into Earth’s interconnected spheres, their interactions, and/or change over time
Christopher Nguyen – How the Environment Affects Plant Growth

NOAA-Taking the Pulse of the Planet Award-Projects that reflect changes in climate, weather & water cycle events, commerce & transportation
Karthika Hariprasad – Environment Friendly Disposable Gloves

Office of Naval Research-Navy/Marine Corp Excellence in Research Award-Grades 6 – 8 Awarded to best research in military related work
Annika Chadha – LRSEF 2021 – Production of Hydrogen as a clean energy source through electrolysis of water using different battery sources and designing an organic solar battery
Julia Keeney – Exploring Carbon Scrubbing with Different Materials
Shazia Shaik – Driver Drowsiness Detection and Alarm System

Office of Naval Research-Navy/Marine Corp Excellence in Research Award-Grades 9 – 12 Awarded to best research in military related work
Varun Chandrashekhar – SpeakUp: A Machine Learning Based Speech Aid to Enable Real-Time Silent Communication for the Paralyzed, by Translating Neuromuscular EMG signals to Speech
Sahil Krishnani – Developing Autonomous Drone Hardware and Software Using RPi and Python/SwiftUI
Aditi Talegaonkar – Preventing Elevated Indoor Carbon Dioxide Levels Using an Arduino Based IoT System

Ricoh Americas Corporation-Ricoh Sustainable Development Award 2015-Project that demonstrated the principles and technical innovations that offer the greatest potential for Sustainable Development
Ana Kothandram – The Impact of Herbicides and Fungicides on Eisenia fetida

Society for In Vitro Biology-Certificate of Outstanding Achievement in In Vitro- Restricted to 11th grade student exhibiting in in vitro biology or tissue culture
McKenna Sun – The Effects of Dietary Inulin Supplementation on Chronic Symptoms after Mild Traumatic Brain Injury

The Lemelson Foundation-Lemelson Early Inventor Prize
The Lemelson Early Inventor Prize was designed by the Society for Science & the Public and The Lemelson Foundation to engage and inspire the next generation of inventors, especially emphasizing the critical time that middle school represents in student development. Through this grant, the Society and The Lemelson Foundation aim to highlight young inventors whose projects exemplify the ideals of inventive thinking by identifying a challenge in their community and creating a solution that will improve the lives of others.
Karthika Hariprasad – Environment Friendly Disposable Gloves

U.S. Metric Association-U.S. Metric Association Award
Lohith Tummala – The Minimization of Magnetic Field Gradients via the Placement of Specialized Coil Systems

United States Air Force-U.S Air Force Award – Grades 6 – 8
The award is meant to encourage studies in math, sciences and engineering areas and where possible recognize projects that offer Air Force applicability.
Luke Conway – the effect of tubercles and or extensions on a submarines skin friction
Aishwarya Ramasamy – Computational Simulation of Brain Activity During Sleep

United States Air Force-U.S Air Force Award – Grades 9 – 12
James Gonzalez – The Effect of Annealing on Cluster Formations
Kaylise Watson – DECREASING AIRCRAFT TIRE WEAR AND RUBBER DEPOSITS ON RUNWAYS

US Army-US Army Award
Varun Hariprasad – Developing a Novel Autonomous Robot for Cleaning Oil Spills in Water
Keeley James – What Relationship Exists Between Wet Bulb Globe Temperature and Men’s and Women’s Olympic Marathon Performance? Analysis of Men’s and Women’s Olympic Marathon Finishing Times from 1996-2016
Andrew Park – An Algorithm to Estimate Lithium-Ion Battery Lifetime
Ishani Tarkar – Using Deep Learning to Accurately Categorize Respiratory Sounds
Vedika Venkataramanan – The Effect of Over-the-Head Listening Devices on Noise-Induced Hearing Loss (NIHL)

Water Environment Federation-Stockholm Junior Water Prize- Best water-related research
Karishma Arora & Stella Jones – DEVELOPING AN AUTONOMOUS WATER QUALITY INSPECTOR WITH AN ACCESSIBLE DATABASE
Kiera Fehr – Rewriting the Industry
Varun Hariprasad – Developing a Novel Autonomous Robot for Cleaning Oil Spills in Water

Yale Science & Engineering Association-Yale Science & Engineering Association-Awarded to 11th grade winner in the Computer Science, Engineering, Physics or Chemistry Category.
Sai Jeyaprakash – Developing a web-based Convolutional Neural Network based on Supervised Deep Learning for the rapid and accurate diagnosis of Pulmonary Tuberculosis via Chest X-rays

Please report errors or omissions to june.settle@eku.edu

© 2014 Kentucky Science & Engineering Fair.